Jeg er kandidat i folkesundhed og uddannet natur- og kulturformidler med erfaring fra Sundhedsstyrelsen, DGI og detailhandel. Jeg søger en rolle som projektmedarbejder eller koordinator, hvor jeg kan skabe overblik og kombinere samarbejde, kreativ formidling og praktiske opgaver.
Updated 27. oktober 2026
My education
-
now
MSc, Public Health
Anden uddannelsesinstitution i udlandet
Educational area:
Medicinal & Sundhed
Period:
-
now
-
now
Anden mellemlang videregående udd.
Københavns Professionshøjskole
Professionsbachelor i natur- og kulturformidling med fokus på udvikling og formidling af natur- og kulturoplevelser. Uddannelsen omfattede kommunikation, projektledelse, innovation, turisme og oplevelseserhverv samt valgfag i interaktionsdesign og friluftsliv. Praktik i DGI Storkøbenhavn, Team Aktivt Udeliv.
Som studenterarbejdsmiljørepræsentant arbejdede jeg med de studerendes fysiske og psykosociale arbejdsmiljø. Jeg deltog i arbejdsmiljømøder og i en gennemgang af faciliteterne på Clinical Research Centre (CRC) og fungerede som kontaktpunkt for studerende.
Jeg gennemførte grunduddannelsen for studenterarbejdsmiljørepræsentanter og udarbejdede en skriftlig overdragelse til min efterfølger.
I Enheden Sygehuse og Forløb arbejdede jeg med projektunderstøttelse inden for psykiatri og afstigmatisering. Jeg deltog i interessent- og arbejdsgruppemøder om ADHD, autisme og børn og unge med dobbeltdiagnose og udarbejdede mødenoter, præsentationer og grafisk materiale.
For EN AF OS udarbejdede jeg sammen med regionale aktører et informationsark om afstigmatisering i det somatiske sundhedsvæsen. Jeg bidrog også til webindhold og hjemmesidens struktur.
Work area:
Medicinal & Sundhed
Period:
-
now
-
now
Frivillig – visuel kommunikation og videoproduktion
Som frivillig tilrettelagde og udviklede jeg videomateriale til Røde Kors Hovedstadens sociale medier. Jeg samarbejdede med skribenter om kommunikationsmateriale og bidrog med portrætter, billeder, video og grafisk materiale.
Jeg stod også for den praktiske koordinering af indholdsproduktionen.
Jeg arbejdede med opsætning og klargøring af udstyr til film- og videoproduktion samt produktion af film-, tv- og animationsindhold. Mine opgaver omfattede også redigering og postproduktion af materiale til forskellige platforme.
Praktikken gav mig erfaring med hele produktionsforløbet fra klargøring af udstyr til bearbejdning af det færdige materiale.
Work area:
Kommunikation, Media & SoMe
Period:
-
now
-
now
Børnehavefotograf
Frandsen Fotografi
Jeg klargjorde og opstillede foto- og lysudstyr og fotograferede portræt- og gruppebilleder af børn i børnehaver. Opgaverne omfattede betjening af kamera, arbejde med lys og efterfølgende udvælgelse af billeder.
Work area:
Kommunikation, Media & SoMe
Period:
-
now
-
now
Natur- og kulturformidler (praktik)
Skovhuset Kunst & Natur
Jeg arbejdede med idé- og konceptudvikling til nye natur- og kulturaktiviteter samt planlægning og afvikling af aktiviteter.
Opgaverne omfattede også markedsføring, fundraising og kontakt til relevante samarbejdspartnere fra det lokale organisations- og foreningsliv. Jeg bidrog til at omsætte idéer til konkrete aktiviteter for forskellige målgrupper.
Work area:
Kunst & Kultur
Period:
-
now
-
now
Natur- og kulturformidler (praktik)
Christianshavns Kvarter
Jeg arbejdede med opsætning og klargøring af foto- og filmudstyr samt foto- og filmproduktion. Opgaverne omfattede også redigering og postproduktion af materiale til forskellige platforme, herunder dokumentarer til DK4.
I Team Aktivt Udeliv bidrog jeg til projektudvikling og planlægning og afvikling af aktiviteter og arrangementer, blandt andet på Kongelundsfortet.
Jeg udarbejdede flyers, materiale til sociale medier og videomateriale til instruktøruddannelse. Derudover arbejdede jeg med fondsansøgninger og udvikling af udelivsprojekter i samarbejde med kommuner.
Work area:
Projektledelse
Period:
-
now
-
now
Trommeslager og musikunderviser
Freelance
Jeg arbejdede som udøvende trommeslager i forskellige musikalske sammenhænge og forberedte og gennemførte musikundervisning med fokus på trommer.
I undervisningen formidlede jeg rytme og trommeteknik og tilpassede indholdet til den enkelte elev. Som trommeslager samarbejdede jeg med andre musikere med fokus på timing, koncentration og det fælles musikalske udtryk.
Work area:
Kunst & Kultur
Period:
-
now
-
now
Salgsansvarlig og indkøber
Hardware
Jeg havde ansvar for butikkens daglige drift, salg, kundebetjening og indkøb af varer. Jeg fulgte op på butikkens mål og prioriterede de praktiske opgaver i hverdagen.
Arbejdet krævede overblik og evnen til at kombinere god kundeservice med ansvar for drift og indkøb.
Work area:
Salg
Period:
-
now
-
now
Floor Manager
Esprit
Jeg havde ansvar for åbning og lukning af butikken, den daglige drift på butiksgulvet samt koordinering og oplæring af medarbejdere.
Jeg stod desuden for opbygning og løbende indretning af en afdeling, lagerstyring og kundebetjening. Arbejdet krævede overblik og prioritering af opgaver i en travl hverdag.
Work area:
Ledelse & Planlægning
Period:
-
now
My skills and abilities
Skills
adobe creative cloudarbejdsmiljøarbejdecanvadaglig driftdavinci resolve studiofotograferingidé- og konceptudviklingindkøbkoordineringlitteratursøgningmicrosoft officemødeunderstøttelsenatur- og kulturformidlingoplæringplanlægning og afvikling af aktiviteterprojektunderstøttelsepræsentationerskriftlig formidlingsundhedsfremmetværfagligt samarbejdevideoproduktionvideoredigeringvisuel formidling
Helps us keep the website stable, secure, and usable, so core features such as navigation and login work as expected.
Read more
Session handling and login
Security and abuse protection
Remember your choices and preferences
Statistics
Helps us understand how the website is used so we can improve content, features, and the overall experience. The information is used only in aggregated and anonymised form.
Read more
Visit statistics and page views
Popular features and content
Technical performance
Marketing
Helps us assess whether our communication reaches the right audiences, so relevant jobs are more likely to be shown to the people they are intended for. It may also be used to display embedded third-party content, such as videos and social media posts.
Read more