New at StuderendeOnline? Join us!

Procesoptimering og AI entusiast med passion for at arbejde med økonomi. Som person er jeg nysgerrig, imødekommende, initiativrig, ansvarsbevidst, dedikeret, innovativ og jeg leverer altid et godt arbejde både i et team og individuelt. Derudover har jeg agil og lean ledelsesuddannelse/-træning, hvilket jeg anvender aktivt i min arbejdstilgang.

Updated 27. oktober 2025
My education
2017 - 2020

Cand.merc. Finance and International Business

Aarhus Universitet

Jeg mestrede mine økonomiske analytiske færdigheder ved at studere følgende finansielle områder:
• Asset pricing
• Applied Econometrics
• Behavioural corporate finance
• Bank management
• Empirical asset pricing
• R og SQL
• Securities markets
• Understanding mutual funds, exchange traded funds and close-end funds
Derudover har jeg indarbejdet lean management-principper i mine arbejdsmetoder og arbejdsetik, som jeg har mestret ved at studere lean management på kandidatniveau. I lean management, har jeg videreudviklede min viden og færdigheder inden for proceseffektivitet og -optimering, og har dermed lært, hvordan man forbedrer styringen af standardiserede forretningsprocesser. Mine økonomiske uddannelser, agil og lean ledelsesuddannelse/-træning, betyder at jeg, samlet set, er opmærksom på hvordan jeg kan nytænke og eliminere ineffektive arbejdsgange i økonomiprocesser, samt bidrage til udviklingen af forretningsgange.
Jeg har også udvidet mine tekniske færdigheder ved at studere EViews, R og SQL på udvidet niveau via min kandidatuddannelse. Jeg har brugt R og SQL til at udføre databehandling (dvs. importere, rydde op, transformere), lave grafik, lave analyser af store og små mængder data, eksportere og lave præsentationer.

Generelt har jeg brugt R og SQL til for eksempel at oprette: datasæt, datarammer, ggplots, bar charts, histogrammer, lineære regressioner, tilføje æstetiske mappings, lave rapporter og meget mere.
Educational area: Økonomi & Revision
Period: september 2017 - februar 2020
2012 - 2015

BSc. Economics and Business Administration

Aarhus Universitet

Jeg har studeret og lært forskellige økonomiske færdigheder i min Bsc. Økonomi og Erhvervsøkonomi. Jeg har arbejdet meget med bogføring, regnskab, regnskabsaflæggelse, revision, økonomistyring / financial controlling og financial management via kursusarbejde på universitetet.
Jeg har lært og arbejder meget med hvordan man forbereder og kontrollerer dokumenter til revision. Derudover har jeg også lært, hvilke accounting-politikker og retningslinjer man skal følge når man laver rapportering af finansielle dokumenter.

Derudover har jeg mange års erfaring med at bruge Excel til at konstruere f.eks. :
1) analyser af store og små datamængder,
2) modeller,
3) grafer,
4) forskellige økonomiske beregninger (KPI'er),
5) budgetter og regnskaber (herunder måneds-, kvartals- og årsafslutning og rapportering).

Jeg har analytiske evner inden for følgende finansielle områder: Finansielle markeder som aktie-, obligations- og pengemarkeder, som jeg fik ved at studere finans. Jeg har også opnået analytiske kompetencer indenfor den finansielle sektor, med fokus på pensionskasser og banker.

Mine økonomiske og erhvervsadministrative kompetencer er også blevet videreudviklet ved at studere følgende fag under min bachelor: mikroøkonomi, makroøkonomi, beskrivende økonomi, driftsledelse, at drive forretning på engelsk, engelsksproget virksomhedskommunikation, digital forretningsinnovation, organisationsadfærd, ledelsesregnskab, ledelsesvidenskabelige modeller, videnskabsfilosofi, kvantitative metoder, kvalitative metoder og interkulturel kommunikation.
Educational area: Økonomi & Revision
Period: februar 2012 - juni 2015
2009 - 2011

AP Marketing Management

Erhvervsakademi Aarhus - EAAA

Educational area: Marketing & Business
Period: august 2009 - juni 2011
My skills and abilities
Skills
analytisk ansvarsbevidst detaljeorienteret effektiv empatisk eviews excel fleksibel forandringsparat hjælpsom jmp loyal løsningorienteret microsoft office programmer nysgerrig omhyggelig onenote outlook positiv powerpoint proaktiv r respektfuld samarbejdsorienteret teammedlem selvstændig serviceorienteret social person sql struktureret survey xact udadvendt word åben
Skills at working proficiency
dansk engelsk swahili
My preferences
Job type
Deltidsjob Fuldtidsjob Graduate/trainee Vikariat
Work areas
Administration Bank & Forsikring Data & Analyse Rådgivning & Support Økonomi & Forvaltning
Location
Midtjylland Østjylland (Aarhus)
Contact me!


HPT